PANDEMİ SÜRECİNDE GAYRİMENKUL SATIŞ HİKAYELERİ 1

Pandemi Sürecinde Gayrimenkul Satış Hikayeleri 1

Pandemi Sürecinde Gayrimenkul Satış Hikayeleri 1

Acarkent’te villa satışımız

Bahsedeceğim mülk, “exclusive” olarak 3 aydır ofisimizce pazarlanmaktaydı. 4 aylık yetki almıştık. Topladığımız tekliflerden satış rakamımıza en yakın olanını sunan alıcımızla pazarlık sürecini başlatarak 6 Mart 2020’de cayma akçemizi imzalayıp satış tarihi belirledik. Alıcımız kredi kullanacağı için süreci başlatmıştık fakat exper değerleme süreci devam ederken bilim kurulunun çağrısı ile Türkiye’de evlerimize çekildik.

Alıcımız panik olup satış akdini bozmaya karar verdi. Bu durumda yapabileceğimiz bir şey yoktu ve mücbir sebep sayılabilirdi. Diğer yanda, elimizde, henüz Acarkent’te servis almamış bir alıcının iletişim bilgileri vardı; ben de şansımı denemek istedim. 

Aradığım yeni müşteriye durumu ve fırsat bir mülkün ilgisini çekebilecek özelliklerini aktardım ama müşteri İstanbul dışındaydı. İlk olarak uzaktan görüntülü sunum yapıldı, sonra alıcımız bir günlüğüne gelip yeri gördü ve satış sürecimiz başladı.

Fakat maalesef çok kötü bir olay meydana geldi. Satıcımızın Covid-19 testi pozitif çıktı ve karantinaya alındı. Birkaç gün geçmeden alıcımızın da testi pozitif çıktı ve o da yoğun bakıma alındı. Ben bu zaman zarfı içinde alıcımızı da satıcımızı da çok yakından takip ettim. 20 gün sonra satıcımız taburcu edildi ama maalesef alıcımız hayatını kaybetti.

Takip eden bir haftalık süre elbette büyük bir üzüntü içinde geçti. Tanıdığımız, hayallerine dahil olduğumuz, birlikte bir gelecek planladığımız kişi tüm bunları bırakarak hayata veda etmişti. Alıcımızın varisi olan oğluyla aramızda duygusal bir konuşma geçti. İsterse veraset intikal işlemlerinde kendisine yardımcı olacağımı söyledim ve intikal işlerini birlikte tamamladık. Satıcımızla yaptığımız anlaşma ve yetki süremiz çoktan bitmişti ancak sözleşmeyi dijital ortamda yeniledik. Ardından tapu başvurusu ve yatırılan harçları vs. değiştirerek tamamen web tapu üzerinden başvurumuzu yapıp işlemi tamamladık.

Bu satış sürecinde kendimize o kadar ders çıkardık, o kadar sarsıldık ki satışın tamamlanmasına sevinemedim bile. Bu satıştan kendime aldığım notları sizlerle de paylaşmak isterim:

  • Kendime şunu hatırlatmam gerekti: Bir alıcı adayın varsa aramayı erteleme.
  • Pandemi süresi boyunca iş disiplinimden hiç vazgeçmedim, işimi kendimi vererek yapmayı hiç bırakmadım. Umutsuzluğa kapılıp “her şey düzelsin, sonra bakarız” demedim.
  • Online çalışma hayatına hızlıca adapte olup işimize yarayacak tarafını çabucak öğrendim, hızla pratiğe geçirdim.
  • İşimizin insanla olduğunu, başımıza her an her şeyin gelebileceğini ve her duruma hazırlıklı olmamız, yeni şartları açık yüreklilikle kabul edip gelişimi kucaklamamız gerektiğini bir kez daha hatırladım.

ŞİMDİ RANDEVU OLUŞTURUN!

Size En Uygun Gayrimenkulu Bulmamız İçin;